Wczytuję dane...

wędkarstwo spinningowe porady

wedkarstwo-spinningoweWędkarstwo spinningowe porady, podstawy łowienia

W ostatnich czasach coraz większą popularność zyskuje metoda spinningowa. Jest to związane po części z rozwojem sprzętu spinningowego który jest produkowany strikte pod tą metodę. Kolejnym argumentem przemawiającym za wzrostem popularności wśród młodych wędkarzy metody spinningowej jest fakt, że nastawiamy się w niej na drapieżniki czyli gruube ryby. Natomiast ku zdziwieniu wśród jeszcze niedoświadczonych wędkarzy czasami na wędce może się pojawić leszcz czy nawet karp a więc ryby spokojnego żeru. W poniższym opisie postaramy się w prosty sposób przybliżyć po krótce metodę spinningową co będzie inspiracją do dalszego rozwijania wiedzy i wielu miłych spędzonych chwil nad wodą które z pewnością przyczynią się do złowienia swojej wymarzonej ryby.

Zestaw spinningowy

Podstawową rzeczą składową jest oczywiście wędzisko spinningowe. W przypadku tej metody mowa o krótszych wędziskach ponieważ ich długość nie przekracza około trzech metrów. Do wędki niezbędny jest oczywiście kołowrotek i tutaj polecamy raczej o stałej szpuli z przednim lub tylnym hamulcem. Natomiast polecamy w szczególności przedni z uwagi na lepszą charakterystykę pracy. Jednak to już subiektywne odczucie i wybór zależy od wędkującego. Kolejną rzeczą jaką należy dobrać to żyłkę lub plecionkę o grubości dostosowanej pod kątem konkretnych gatunków ryb. W przypadku okoni, kleni jaziu naturalnie będą to mniejsze średnice w przypadku żyłek maksymalnie 0,18 plecionek 0.10. W przypadku większych drapieżników oczywiście grubsza średnica. Szczegóły i parametry pod kątem wytrzymałości znajdziemy na opakowaniu danego produktu. Jednak nie ma co przesadzać z grubością ponieważ przełoży się to negatywnie na komfort łowienia. żyłka czy plecionka tutaj są plusy i minusy każdego rozwiązania. Wśród plusów plecionki brak rozciągliwości co przekłada się na lepsze czucie przynęty i brania natomiast podczas holu ten brak rozciągliwości jest już minusem. Kolejny plus to wytrzymałość jest większa od żyłki przy tych samych średnicach. Żyłka ma ten plus, że jest tańsza i podczas holu z uwagi na elastyczność ułatwia hol ryby do brzegu.
Przynęty to przede wszystkim gumy takie jak twistery, rippery ale też błystki oraz  wahadłówki. Dodatkowo świetnymi przynętami są oczywiście woblery jednak są one wiele droższe od wcześniej wymienionych przynęt więc na początku z uwagi na brak precyzji w rzutach i rozeznaniu w łowisku proponujemy tańsze przynęty. Kolejną rzeczą bardzo ważną przy łowieniu szczupaków to przypon stalowy ponieważ szczupak bez problemu poradzi sobie z przecięciem żyłki czy też plecionki. Sandacz, czy też sum nie są w stanie przeciąć żyłki lub plecionki więc tutaj możemy być spokojni. Oczywiście przypony stalowe również są dostosowane pod kątem wytrzymałości zawsze wybieramy o mniejszej niż nasza żyłka czy tez plecionka, choć w większości przypadków przy zaczepie naszej przynęcie i potrzeby rwania na siłę zestaw pęka na węźle z uwagi na najmniejszą wytrzymałość w tym właśnie punkcie. Natomiast w miarę łowienia oczywiście warto uzbroić się w resztę ekwipunku takiego jak kamizelki wędkarskie ulatwiające przenoszenie niezbędnych akcesorii potrzebnych na łowisku. Pudełka, torby, podbierak itp.

Jak łowić?

Przedstawiając to w prosty sposób polega to na rzucaniu przynęty i zwijaniu do siebie stosując przy tym czasami przerwy w zwijaniu podszarpywania itp. Jest to bardzo aktywna metoda która polega na przemierzaniu czasami dużych odległości w celu poszukiwania drapieżników. Oczywiście sposób połowu jest uzależniony od stosowanej przynęty natomaist tutaj skupimy się na podstawach które sprawdzają się niezależnie od przynęty. Ważne żeby nasze rzyty były celne, pewne i możliwie dalekie. Podczas pracy starajmy się wprawiać przynęte poza kręceniem kołowrotkiem w dodatkowe ruchy o których wcześniej wspomnieliśmy, im więcej tym lepiej. Natomiast też nie jest tak że jednostajne kręcenie / zwijanie nie przynosi efektow bo oczywiście drapieżniki również chętnie atakują takie przynęty. Natomiast warto pokombinowaźć w celu nadania przynęcie "życia" i zachowania prawdziwej rybki. Sczegółowe specyfikację pod kątem łowienia można znaleźć skupiając się na konretnej przynęcie. Jednak na to przyjdzie czas w miarę upływu czasu.

Gdzie łowić?

Nie ma tutaj lepszych czy też gorszych miejsc. Czy to rzeka, jezioro, staw wszędzie mozemy liczyć na drapieżniki warto tylko przed wyprawą podpytać jakie drapieżniki w danym łowisku występują w większej ilości. Tutaj warto zasięgnąć języka u starszych wędkarzy napewno bardzo chętnie podzielą się tą wiedzą. Na początek jednak sugerujemy miejsca które są odsłonięte od drzew, krzakó i innych przeszkód które mogą utrudnić jeszcze oddawianie rzutów. Ponieważ w początkowym etapie wiele razy zdarzy się wam napewno zawiesić przynęte na okolicznych przeszkodach. Natomiast nie ma co się zbędnie zrażać na jakość rzytów przyjdzie czas. W naszym sklepie znajdziecie ogromny wybór sprzętu spinningowego więc każdy znajdzie coś dla siebie wg własnych upodobań. W przypadku potrzeby pomocy zachęcamy do kontaktu z obsługą poprzez mail. Chętnie pomozemy w wyborze pierwszego spinningowego sprzętu.

prokonsumencki