Wczytuję dane...

Spinning w grudniu, grudniowe szczupaki i sandacze.

spinning-grudzienGrudzień to miesiąc w którym rzadko już widujemy wędkarzy nad wodą. Wielu spinningistów odstraszają pierwsze przymrozki które zniechęcają ich do spędzenia czasu nad wodą. Jest to też okres w którym "żyjemy" Świętami i mamy też w związku z tym mniej czasu. Jednak nie warto zbyt szybko odstawiać sprzętu wędkarskiego tylko wybrać się nad wodę ponieważ jest to czas intensywnego żerowania ryb drapieżncych. Szczupaki, sandacze czy też nawet bolenie próbują jeszcze w tym okresie nagromadzić cenną energię na poźniejsze mroźne już miesiące. W grudniu rzeki i jeziora nie powinny być zmrożone więc nie będzie problemu z poszukiwaniem drapieżników na spinning.


Gdzie łowić w grudniu? 
 
W przypadku rzek należy szukać ryb w głębszych miejscach o wolniejszym prądzie. Więc będa to klatki między ostrogami, zakola miejsca te to tzw zimowiska ryb. Natomiast dobre będą też wszelkie dołki taki jak zagłębienia za drzewami czy też za filarami mostów. Warto obserwować w tym okresie również wędkarzy gruntowych czy też spławikowych, jeśli mają efekty to napewno będą też w pobliżu drapieżniki. Podążają poprostu za swoim pokarmem trzymając się w pobliżu. Ryby w tym okresie przsebywają blisko dna więc łowimy na cięższe przynęty penetrując najglębsze miejsca. Ryby trzymają się dna przede wszystkim dlatego, że jest tam cieplejsza woda, z uwagi na wolniejszy nurt oraz w takich głęboczkach odkłada się pokarm dla zimujących ryb.

Jakie przynęty w grudniu?

Niezależnie czy jest to sandacz, szczupak, boleń czy też nawet okoń ryby te nie zadowalają się w tym okresie małymi przynętami. Wolą poprostu zapolować na coś większego co da im więcej energi jednorazowo. Dlatego przynęty które w tym okresie stosujemy to minimum 8 cm i należy to traktować naprawdę jako minimum. Jeśli chodzi o kolor to tutaj wszystko zależy od doświadczeń jedni wolą kolory fluo inni stonowane kolory. Jeśli nie znamy łowiska warto zacząć od stonowanych kolorów z uwagi na to, że w tym okresie woda jest bardzo czysta co jest związane z brakiem wykwitów i glonów co wynika z temperatury. Drapieżnik który będzie w pobliżu przynęty na pewno nie będzie miał problemu z dostrzeżeniem naszego wabika. Warto jednak w tym okresie zwolnić z szybkością prowadzenia przynęty i skupić się klasycznym opadzie lub też wleczeniu przynęty.


Podsumowując


Dopóki jeszcze wody na dobre nie zamarzły warto wybrać się ze spinningiem nad wodę i próbować swoich wędkarskich sił. jest to moment kiedy poza łowieniem na pewno nacieszymy oko pięknymi widokami. Jest to okres kiedy pojawią się pierwsze śniegi które potrafią dostarczyć nam urokliwych widoków. Należy pamiętać również o fakcie, że w grudniu mamy duże szanse na złowienie ryby życia. Jest to związane z tym że własnie w tym okresie największe drapieżniki najszczęściej polują. Wynika to z ich wielkości oraz wagi a co za tym idzie dużych potrzeb pokarmowych. Warto wykorzystać więc ostatnie cieplejsze promienie słońca i wybrać się na ryby.

prokonsumencki