Wczytuję dane...

Zimowe klenie, spinning w styczniu i lutym.

klenie w styczniu, lutymCo łowić w styczniu, lutym?

 

Często wędkarze zastanawiają się co łowić w styczniu czy też w lutym. Oczywiście jest sporo możliwości jednak co w przypadku kiedy na trocie i pstrągi za daleko? W tym momencie jeśli rzeki nie są skute lodem warto wybrać się na klenie. 

 

Wbrew pozorom w ołowianej rzecznej wodzie kręcą się klenie które można w tym momencie złowić. Kleń jest rybą która zachowuje się zupełnie inaczej niż inne ryby z gatunku karpiowatych. Nie zstygają jak one w zimowym letargu tylko dość aktywnie poszukują pożywienia w różnych rzecznych zakątkach. Wędkarze którzy przebywają często nad wodą mogą zaobserwować w basenach między główkami sporo spławów za którymi stoją właśnie klenie. 

 

Jak i gdzie łowić?

Ryb tych warto szukać przy opaskach i wspomnianych basenach między ostrogami. Przy opaskach najlepiej mocno urozmaiconych klenie czają się przez cały rok. Im więcej przeszkód, dołków, kamieni, patyków itp tym lepiej. Z przynęt które sprawdzają się w tym okresie to przede wszystkim woblery najlepiej modele pływające w o długości 3-5cm. Odnośnie kolorów najlepiej postawić na naturalność przynęty czyli czarny grzbiet srebrzysty bok i perłowy jasny brzuszek czyli standard. Praca przynęty zdecydowanie bardziej stonowana niż latem lepiej żeby nie pracował tak agresywnie. Ważne żeby drobniej zamiatał ogonem i pracował płynnie i spokojnie. Łowienie wbrew pozorom nie jest w cale trudne i skomplikowane. Wobler najlepiej prowadzić bardzo wolno pod prąd bez żadnych szarpnięć i zmian tempa. Poprostu po rzucie zwijamy możliwie najwolniej do siebie. Oczywiście łowimy aktywnie obławiając różne miejscówki w przypadku braku brań zmieniamy miejsce na inne np na wspomniany basen między główkami. Najlepiej jeśli są one duże i głębokie z prądami wstecznymi. Tak jak w przypadku opasek tak i tutaj im bardziej urozmaicone tym lepiej. Obławiamy wszelkie wyrwy w brzegach oraz miejsca graniczące ze stojącą i płynącą wodą. Warto również prowadzić wobler wzdłuż ostrogi od strony zapływowej. Zasada łowienia jak przy opaskach czyli po wykonaiu rzutu wykonujemy bardzo wolne prowadzenie woblera. 

Najważniejsze jednak w przyadku łowienia to chęci. Wielu wędkarzy odstrasza pogoda czy też widok rzeki w której wydaję sie, że nie ma życia o tej porze. Jednak rzeka żyje warto wybrać się na spinning kleniowy w tym okresie i przekonać się osobiście. Najlepiej wybrać się w momencie kiedy temperatura jest dodatnia czyli podczas ociepleń, szanse na sukces są wtedy największe. 

 

Wędka najlepiej jeśli będzie miała około 3 metrów i pełną akcję posiadamy w sklepie wędki spinningowe o takiej charakterystyce więc zachęcamy do zapoznania się z Naszą ofertą. W przypadku żyłki tutaj średnica od 0,16 do 0,20 będzie to odpowiedni przedział który zapewni nam możliwość holu nawet 50 centymetrowej sztuki. Zachęcamy już teraz zaplanować swój wypad nad rzekę i spróbować swoich sił w przechytrzeniu tej cwanej ryby. Złowienie pierwszej ryby w Nowym Roku na pewno zapadnie nam pozytywnie w pamięci.

prokonsumencki