Wczytuję dane...

Spinning na szczupaka - pomoc w wyborze

Spinning na szczupaka - pomoc w wyborze

Wędzisko wędzisku nierówne, a szczupak szczupakowi – samorzutnie nasuwa się dopowiedzenie. W przypadku łowienia szczupaka intuicja wędkarska nie myli – użyte wędzisko jest bardzo ważne.

Od dawna przyjąłem do wiadomości, że szczupaki potrafią żyć niemal wszędzie, a na małą przynętę potrafi połakomić się okaz dwucyfrowy, ale także maluch. Biorąc pod uwagę znaczenie tych faktów, wędkarz nie może ich ignorować, bo będzie w nie lada kłopocie na łowisku. Stanowiska tych drapieżników także znajdziemy w głębokiej i bardzo głębokiej wodzie, często wśród roślin i innych zawad. Więc jest wyzwanie dla wędziska. Z kruchym badylkiem nie ma po co wybierać się na łowy. A właściwie, to można, aby móc powiedzieć: Miałem rybę życia i straciłem ją. Odradzam jednak, bo szkoda ryby na takie doświadczenia.

Duża przynęta sprawia duże obciążenie na wędzisku, a szczupak blisko dziewięćdziesięciocentymetrowy i dłuższy stawia opór godny podziwy; wędzisko się gnie, a niekiedy pęka. Nie zapominajmy, że holowany szczupak z upodobaniem wbija się w rośliny i po chwili holujemy potwora dwukrotnie cięższego, ponieważ na głowę nabrał olbrzymią i ciężką porcję zieleniny.

Spinningi

Jeśli chcemy nabyć szczupakowe wędzisko, warto sięgnąć po nowości. To prawda, najczęściej są nieco droższe od zeszłorocznych modeli, jednakże zawsze wnoszą coś nowego w blankach na korzyść wędkarza – tak przynajmniej jest w Dragonie. Mamy coraz więcej blanków wykonanych w nanotechnologii, co gwarantuje powtarzalną produkcję niemal bez wad fabrycznych. Dobry projekt plus właściwa technologia dają: lekkość blanku, sprężystość, świetną dynamikę i doskonałe właściwości rzutowe oraz duży zapas mocy tzw. Power. Nie wierzycie? Zapraszam do sprawdzenia. Dużego szczupaka jeziorowego najskuteczniej spinninguje się z łodzi, dlatego w pierwszej kolejności wymienię krótkie wędziska. Będą to nie tylko dedykowane na szczupaka, gdyż te drapieżniki w określonych okolicznościach można łowić niektórymi sandaczowymi, morskimi a nawet sumowymi i trociowymi wędziskami.

 

Nowości:

Dragon-Nano-Force-Spin-18 (28-42-213)

Dragon Vertical Jig 27-00-198

W grupie spinningów zeszłorocznych walkę ze szczupakiem wygrają:

NanoPower XT40P Jig 42  (26-64-198)

X-Force 140S  (27-77-198)

Dla łowiących z użyciem multiplikatora Dragon również przygotował ofertę, są to bardzo udane wędziska:

X-Force 300C  (27-79-199)

Thytan Jerk Cast  (20-36-196)

Express Jerk 60  (24-39-184)

Spinning należy wybrać ten, który najlepiej przysłuży się do łowienia szczupaków w swoim łowisku. Nie należy zapominać, że ten sam blank inaczej zachowa się pod żyłką, a inaczej pod plecionką.Na akcję wędziska również należy zwracać uwagę, ponieważ nie każdy lubi X-Fast, podobnie jak nie każdy lubi Fast czy Medium. Wielu wędkarzy wybierając się np. łódką na łowienie sandaczy, bardzo szybko może dostosować wędkę do łowienia w strefie dna gumą lub w toni ciężkim woblerem, z ukierunkowaniem na grube szczupaki. I tutaj doskonale sprawdzą się modele spinningów potrafiące obsłużyć ciężkie łowienie sandaczy i przy okazji szczupaków. Nierzadko na dobrą i większych rozmiarów gumę sandaczową jako przyłów łakomi się bardzo duży szczupak. Operując naszym wędziskiem, wędkarz nie pozostaje bez szans, ma realną szansę wygrać ten trudny pojedynek. Dla łowiących wyszukaną techniką lub z brzegu wybór jest zawężony, muszą jak najlepiej dopasować wędzisko do swoich potrzeb, pogodzić swoje upodobania, zasady łowienia daną techniką i wymogi środowiskowe, czyli muszą uwzględnić specyfikę stanowiska brzegowego. Chcąc nabyć dobre wędzisko należy postąpić w jedyny właściwy sposób: udać się do dobrego sklepu i obejrzeć naszą ofertę. Z pewnością coś w niej znajdziecie dla siebie.

Waldemar Ptak

www.firmadragon.pl

prokonsumencki