Wczytuję dane...

Ostre Zakończenie! Czyli skuteczne uzbrajanie przynęt gumowych w celu ograniczenia tzw. spadania ryb

ostre napis

Skuteczne uzbrajanie przynęt gumowych - czyli jak ograniczyć tzw. "spadanie" ryb?

szczupakUzbrojenie przynęty jest niedocenianym parametrem we wszelkich dyskusjach o zestawie końcowym i sprowadza się zwykle do ostrości i wielkości kotwic oraz haków dżigowych. Jednak prawidłowe uzbrojenie przynęty to znacznie więcej elementów i zależności między nimi. Od doboru zestawienia tych elementów zależy nie tylko skuteczne zacięcie, ale również pewny i bezpieczny hol oraz bezproblemowe lądowanie okazu. Ale to też tylko jedna strona medalu, gdyż zanim ryba chwyci naszą przynętę, musi zostać przez nią sprowokowana do brania. Aby ten warunek był spełniony, praca przynęty powinna być atrakcyjna, a dodatkowo przynęta musi być zaprezentowana na głębokości, którą patroluje drapieżnik. Wszystko to osiągniemy dobierając obciążenie i odpowiednie elementy uzbrojenia, a największe pole do popisu (ale i najwięcej pracy w tym zakresie) ma wędkarz łowiący na przynęty miękkie.POPRAWIANIE FABRYKI

Najmniej pracy będziemy mieli wyjmując z opakowania przynętę z fabrycznym obciążeniem i uzbrojeniem. Nie znaczy to jednak, że z pełnym zaufaniem i bezkrytycznie należy taką przynętę od razu powiesić na agrafce i posłać w łowisko. Gdy uważnie przyjrzymy się uzbrojeniu, dostrzeżemy, że na skutek zbyt słabego uzbrojenia nie spełnia ona warunków przynęty skutecznej. Jedna kotwiczka, i to mała, pod brzuszkiem w 20-centymetrowej gumie to stanowczo za mało, by wykorzystać większość brań szczupaków, zwłaszcza gdy te nie są zbyt aktywne. Często pomaga więc wymiana kotwicy na większą, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie całkowita rezygnacja z fabrycznego uzbrojenia i zastąpienie go dobrze dobranymi dozbrojkami, tak by ryba – bez względu na to, czy weźmie przynętę od głowy czy od ogona, czy z boku – miała kontakt z kotwicą. Ogólna zasada doboru dozbrojek i uzbrojenia jest taka, by groty były rozmieszczone w miarę równomiernie na całej długości gumy. Tak uzbrojona guma jest najbardziej chwytna. Oferta Dragona pozwala również w istotny sposób, ale bez skomplikowanej ingerencji w zestaw, zmienić głębokość pracy przynęty. Temu celowi służą główki z agrafką pozwalające zwiększyć masę przynęty o 25 gramów bez zmiany jej pracy, co ma miejsce wówczas, gdy dopalacz podwieszamy pod brzuchem. Można oczywiście zastosować dodatkowe obciążenie podwieszone np. na krętliku przyponu, ale czyni to cały zestaw mało poręcznym w trollingu i całkowicie nieprzydatnym w spinningu.

ostre

LINK DO DOZBRÓJKI "SZCZUPAKOWEJ" -> KLIKNIJ

LINK DO DOZBRÓJKI "SANDACZOWEJ" -> KLIKNIJ

DO 10 CENTYMETRÓW

Wymienione zabiegi, bez ograniczeń, jakie stwarza fabryczne obciążenie, można zastosować w gumach sprzedawanych bez uzbrojenia i obciążenia. Klasyczne uzbrojenie w główkę z wtopionym hakiem może służyć jako podstawowe w wypadku niewielkich przynęt – do ok. 10-12 cm. W takich gumach uzbrojenie w pojedynczy hak zazwyczaj wystarczy, a dokładanie kotwic jest tylko niepotrzebną komplikacją. Jedynie w wypadku sandaczy w mniej zaczepowych miejscach celowe jest dołożenie niewielkiej kotwiczki na przyponie żyłkowym, wbitej blisko ogonka lub nawet w sam ogonek. W wypadku ryb „wąchających” i „trącających” ten zabieg zdecydowanie poprawia chwytność przynęty. Są też inne sposoby uzbrojenia niewielkich gum. Nawet w gumach 10-centymetrowych da się zastosować haki offsetowe, również te z niewielkim obciążeniem w formie wałeczków. Hak offsetowy czyni przynętę absolutnie bezzaczepową, natomiast obciążenie zamontowane nie z przodu przynęty, lecz pod nią, sprawia, że pracuje ona bardziej naturalnie, ruchem ślizgowym – tak jak porusza się żywa ryba. Inną modyfikacją uzbrojenia niewielkich gum jest zastąpienie główki dżigowej ciężarkiem z agrafką, połączonym przegubowo z haczykiem. Uzyskujemy w ten sposób przynętę podobną do tej uzbrojonej w klasyczną główkę, ale bardziej ruchliwą, lusterkującą, mniej czepliwą, którą w dodatku, łowiąc w zimnych porach roku, nie podczepiamy białych ryb. Dzięki temu wynalazkowi możemy też ograniczyć liczbę gum w pudełku oraz liczbę główek, bo tę samą gumę możemy zestawić z różnymi obciążeniami bez wyjmowania z niej haka, co zawsze osłabia, a w konsekwencji niszczy gumę. Poza tym główki z agrafką oraz same haki zajmują zdecydowanie mniej miejsca w torbie niż haki z główką, co w pewnych sytuacjach jest istotne.

Główki wymienne z agrafką Link do oferty -> KLIKNIJ

DUŻE Z DOZBRÓJKĄ

Przy większych gumach klasyczna główka z hakiem jest jedynie bazą do mocniejszego uzbrojenia uzyskanego za pomocą dozbrojek, czyli kotwicy na stalowym przyponiku, którego uszko zakłada się na oczko główki i blokuje agrafką przyponu. Tutaj też uzbrojenie powinno być równomiernie rozłożone, a podstawowym warunkiem takiego uzbrojenia jest zastosowanie stosunkowo niewielkiego haka w główce. Mały hak ma jeszcze tę zaletę, że łatwo uzbroić w niego dużą gumę. Nie usztywnia jej, a to z kolei powoduje, że guma pracuje lekko, żwawo, w różnych płaszczyznach i lepiej prowokuje drapieżniki. Jeśli w łowisku dozwolone jest stosowanie trzech kotwic do uzbrojenia przynęty, to można w ogóle obciąć hak przy samej gumie i zamiast niego dołożyć dodatkową krótką dozbrojkę z przodu gumy, gdyż mały hak w dużej gumie i tak głównie pełni rolę elementu trzymającego. Wówczas jednak dla pewności warto posmarować stopkę główki przed założeniem gumy klejem cyanopanowym.

ZAMIAST GŁÓWKI

Uzbrojenie dużej gumy nie musi się opierać na główce z wtopionym hakiem. Znajdzie tu zastosowanie główka z agrafką, z tym że zamiast pojedynczego haka zastosujemy korkociąg z dwiema dozbrojkami. Można też zastosować sam korkociąg z dozbrojkami, z tym że nie wszystkie gumy radzą sobie z takim uzbrojeniem. Niektóre będą kręcić się wokół osi, więc jeśli nie lubimy takiej pracy, to lepiej dołożyć stabilizującą główkę z agrafką lub zastosować inny system. Ciężarkiem z agrafką można też dociążyć gumę uzbrojoną w niewielką główkę. Takie rozdzielenie masy daje zwykle lepsze efekty od obciążenia skupionego w jednym punkcie. Duże przynęty dają się też zbroić hakami offsetowymi, ale muszą mieć wycięcie na hak i być wykonane z miękkiej gumy, gdyż w przeciwnym wypadku hak będzie spełniał wyłącznie rolę gumotrzymacza i bez dozbrojek nie zatniemy nim żadnej ryby. Hak offsetowy to również, a może przede wszystkim, drop shot. Dragon ma bogatą ofertę gum przeznaczonych do drop shota, również dużych, sandaczowo–szczupakowych, a moc haków Mustada z powodzeniem pozwoli wyholować największe ryby. Jeśli jednak łowisko obfituje w szczupaki, to warto wiązać haki na grubym fluorocarbonie, który częściowo zabezpieczy zestaw przed obcięciem, choć trzeba powiedzieć, że sztywny i prostopadły do przyponu sposób wiązania haka w drop shocie sprawia, że szczupak rzadko wciąga przynętę wraz z przyponem

LINK DO DOZBRÓJKI "KORKOCIĄG" -> KLIKNIJ


Główki dżigowe, dozbrojki, główki z agrafką, offsety pozwalają wędkarzowi wycisnąć z tej samej przynęty wiele możliwości. Odpowiednie zestawienie różnych elementów uzbrojenia i obciążenia pozwala gumą dżerkować, łowić nią w opadzie w głębokich jeziorowych łowiskach, czesać okrutnie zarośnięte płycizny oraz opukiwać rzeczne rynny i dołki. Dzięki tym wszystkim dodatkom Dragona każda przynęta nabierze nowych kolorów i własności i skusimy nią drapieżnika w każdych warunkach. A w końcu o to chodzi w tym sporcie.


Artykuł: Katalog Dragon 2016prokonsumencki