Wczytuję dane...

Test wytrzymałościowy ciężarków wymiennych - Czeburaszki

Ciężarek spinningowy wymienny (zwany z rosyjskiego czeburaszką) umożliwia zdecydowanie subtelniejszą grę przynętą miękką, niż można to zrobić z użyciem standardowej główki jigowej. Mówiąc w dużym skrócie, istotą tego ciężarka jest ruchome połączenie z hakiem i przynętą. Przynęta na „przegubie” zyskuje na lekkości, dynamice i płynności ruchów, wolniej opada i tymi ruchami znakomicie wabi niekiedy ospałe, a niekiedy kapryszące drapieżniki. Również zacięcie jest skuteczniejsze i ryby o wiele rzadziej się wypinają podczas dynamicznego holu.

Analizując wady istniejących na rynku ciężarków, Dragon opracował swój model, produkowany z użyciem sprawdzonego w agrafkach Spinn Lock i Super Lock wysokiej jakości drutu ze stali szwedzkiej.

Postawiliśmy na użyteczność i niezawodność ciężarka, polegających na sprawnej wymianie haczyka (można to robić zgrabiałymi od zimna palcami i w nocy bez użycia oświetlenia oraz w pośpiechu. Można także użyć ciężarka w roli dociążnika innego rodzaju przynęt) i niezawodności w działaniu i ogromnym zapasie mocy agrafki (odkształci się, ale nie rozepnie) i całej konstrukcji. Jakiego rzędu jest to wytrzymałość, niech pokażą wyniki testu wytrzymałościowego. Jednak warto podkreślić, że test przeprowadzono nie do momentu zerwania drutu (rozpięcia agrafki) lub zniszczenia całej konstrukcji, a do momentu odkształcenia wciąż zapiętej agrafki (patrz zdjęcie). Te konstrukcje mają bardzo duży zapas wytrzymałości.

A oto wyniki testu:

  • a) ciężarki spinningowe wymienne 5, 7.5, 10 i 15 g – 24 kg;
  • b) ciężarki spinningowe wymienne 20 i 25 g – 32 kg.

Zasługą tych znakomitych wyników jest dobra konstrukcja obejmująca sposób rozłożenia drutu w ciężarku oraz właściwa konstrukcja agrafki i bardzo wysoka jakość szwedzkiej stali użytej do produkcji najwyższej jakości drutu. Jak widać, warto postawić na jakość nawet w detalach.

Z ogólnie dostępnych informacji w Internecie można wyciągnąć wniosek, że bardzo mocne konstrukcje blisko 30-gramowych główek wymiennych (tzw. składowych) innych firm sięgają progu wytrzymałości ok. 15 kg (blisko tej wartości drut zostaje rozprostowany i ryba się uwalnia z wędki), a zatem wytrzymują zaledwie połowę osiągów konstrukcji Dragona. Wyniki testów lżejszych ciężarków przemawiają na jeszcze większą korzyść ciężarków Dragona.

Wybierając się na ciężkie sumowe spinningowanie, bądź łowiąc tam, gdzie przyłowem może być silny i ciężki sum warto postawić na najwytrzymalszy ciężarek wymienny. Łowiąc sandacze czy okonie w trudnym łowisku, pełnym zaczepów zdecydowanie warto sięgnąć po konstrukcje Dragona - dobrej jakości akcesoria nie zawiodą w krytycznej chwili.
Nasze agrafki prędzej się odkształcą niż puszczą rybę.

Waldemar Ptak

prokonsumencki