
Kalendarze towarzyszą nam na co dzień. Stanowią ozdobę naszych ścian, czy biurek. Kiedy chcemy sprawdzić kiedy czeka nas ważny dzień, jakieś wydarzenie po prostu pierwszym odruchem jest zerkniecie w kalendarz. Kalendarze są przedmiotem codziennego użytku więc nie zastanawiamy się raczej nad ich historią.
Obecnie w kalendarzu oznaczone są święta, dni wolne od pracy, dowiedzieć z nich możemy się kto danego dnia ma imieniny, a także o której godzinie wschodzi czy zachodzi Słońce. Mierzenie czasu jest znane od początku ludzkości. Dziś dostępne są w sklepach kalendarze ścienne czy kieszonkowe, otwieramy i wiemy jaki mamy dzień, kiedyś takich „wynalazków” nie było, ludzie natomiast obserwowali zmieniające się pory roku i fazy Księżyca.
W czasach starożytnych wykorzystywane były inne metody mierzenia czasu. Stosowano kalendarz słoneczny, który związany był z obiegiem Ziemi wokół Słońca i zmieniającymi się porami roku. Z kolei kalendarz księżycowy opierał się na fazach Księżyca. Dziś kalendarze pokazują nam te same dni, jednak kiedyś tak nie było. System kalendarza słonecznego z księżycowym nie był zgodny. Słoneczny, który używali rolnicy miał 365 dni, a księżycowy stosowany przez kapłanów liczył tylko 354 dni.
Do najstarszych kalendarzy zaliczamy: kalendarz babiloński, egipski, grecki, rzymski i juliański. Pierwszy z nich powstał kilka tysięcy lat przed naszą erą. Rok w nim podzielony był na 12 miesięcy, tydzień na 7 dni- czyli tak jak dziś. Babilończycy podzielili minuty na 60 części. Kalendarz egipski stworzyli kapłani. Powstał w oparciu o obserwację zjawisk przyrody. Również podzielony był na 12 miesięcy, rok dzielił na 3 pory roku, każda z nich trwała 4 miesiące. Pory te to: wylew Nilu, siew oraz żniwa. Początkiem roku był dzień 21 września- wtedy to na niebie pojawiała się gwiazda Syriusz. Kalendarz grecki wzorował się na kalendarzu księżycowym. W starożytnej Grecji jednak nie istniała jedna metoda mierzenia czasu. Państwa- miasta posiadały swoje własne nazwy miesięcy. Trudno sobie to wyobrazić, że teraz w naszym kraju, w każdym innym jego miejscu panuje inny miesiąc.
W kalendarzu rzymskim rok miał 10 nierównych miesięcy, a początkiem roku był 1 marzec. Bliski nam jest wprowadzony ok. 45 roku. p. n. e przez Juliusza Cezara kalendarz juliańskim, w którym rok rozpoczynał się 1 stycznia, trwał 365 dni, podzielony był na 12 miesięcy po 30 i 31 dni. Z kolei co czwarty rok liczyć miał 366 dni. Obecnie używany jest kalendarz gregoriański- wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII. Dzięki temu kalendarzowi została wyrównana różnica między kalendarzem juliańskim, a obiegiem Ziemi wokół Słońca.
Kiedy zbliża się koniec roku po prostu idziemy do sklepu i wybieramy kalendarz. Z pewnością jeśli odwiedzimy sklep dziś na półkach znajdziemy już kalendarze 2013. Z każdym kolejnym miesiącem oferta sklepów będzie coraz bogatsza – każdy producent przygotowuje się na najlepszy dla siebie okres w roku. Nie musimy się zastanawiać nad fazami Księżyca czy porami roku. Możemy np. kupić kalendarze ścienne z pięknymi widokami. Jeśli nie chcemy takich, do wyboru są inne mniejsze kalendarze kieszonkowe lub całkiem małe, które zmieszczą się do portfela. Producenci zadbali, by każdy znalazł coś dla ciebie.
Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym jaki kalendarz nasz obowiązuje, a warto czasem zajrzeć wgłęb historii i dowiedzieć się więcej o czymś, co dla nas stanowi zwykły przedmiot. Wiele jest zapewne takich rzeczy w naszym życiu, które używamy, a nie doszukujemy się wiadomości o tym, kiedy powstały i w jakich okolicznościach. W obecnych czasach kiedy jesteśmy zapracowani i zestresowani myślimy tylko o tym co i kiedy zrobić. Nie mamy chwili na to, by pomyśleć o tym, że tak naprawdę każdy najmniejszy nawet przedmiot, który nas otacza ma swoja historię, często bardzo ciekawą. To paradoks, że w dobie internetu, kiedy mamy dostęp do różnych informacji i wiele rzeczy możemy się bez problemu dowiedzieć nie interesujemy się tym co było kiedyś. Częściej za to szukamy plotek i czytamy nowinki na temat ulubionych gwiazd filmu czy serialu.
Related Posts
-
30 maja 2023 -
14 września 2019 Korzyść
-
14 września 2019 Zmiana upozowania
Losowe artykuły:
-
30 maja 2023 Wirtualne biuro Katowice: Nowoczesne rozwiązanie dla firm
Wprowadzenie Wirtualne biuro stało się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla wielu firm w różnych branżach. Przedsiębiorcy poszukują elastycznych opcji, które umożliwią im prowadzenie działalności bez konieczności wynajmowania tradycyjnego biura. Jednym z takich miejsc, gdzie wirtualne biuro znajduje swoje miejsce, jest Katowice. Miasto to jest ważnym ośrodkiem biznesowym w Polsce, przyciągającym zarówno lokalne przedsiębiorstwa, jak i…
-
22 sierpnia 2022 Wirtualne biuro Katowice
Wirtualne biuro Dla wielu klientów adres na wizytówce firmy jest bardzo ważny. Niektórzy nie wiedzą nawet, że jest to wirtualne biuro Katowice, gdzie przedsiębiorca w ogóle nie bywa na co dzień. Czy korzystanie z usług wirtualnego biura się opłaca? Tak. Każda firma musi mieć jakiś adres, trzeba zarejestrować firmę pod określonym adresem. Nie zawsze przedsiębiorca…