Biznes i Ekonomia

Mala rzecz

Off 5

Nie zwracamy uwagi na drobiazgi. Człowiek nie może być przecież drobiazgowy, potem okazuje się, że mają one duży wpływ na nasze życie, na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, na dobre stosunki wewnątrzrodzinne czy kontakty z sąsiadami. Wypływu z wanny nie zabezpieczyłem sitkiem, na którym zatrzymywałyby się włosy spływające z wodą. Rura odpływowa zatyka się i mam kłopot z jej przepchaniem. Przez pewien czas nawet nie skorzystam z kąpieli. Zsyp na śmieci ktoś zablokował wrzucając stare ubrania, które zatkały kanał. Kłopot i dla niego, i dla sąsiadów. sprawnością i moralnością, między sprawnością i sprawiedliwością. Na pierwszy rzut oka ktoś wydaje się niezwykle sprawny, ponieważ wszystkim dookoła rozpowiada o swoich osiągnięciach. O innym ? ?milczku” ? powiadają, że chyba nic nie robi, bo nie ma czym się pochwalić. Głębszy wgląd w sytuację ujawnia, że gaduła to ?krowa, która dużo ryczy”, a ?milczek” pracuje dobrze. Nie rozwodzi się nad wynikami roboty, bo czuje się zobowiązany tak pracować. Nie wydawajmy więc pochopnych ocen: jaki to nieuprzejmy człowiek, nie ustępuje miejsca innym, nie pomaga przy zdejmowaniu bagażu z półki w przedziale kolejowym, nie bierze udziału w życiu towarzyskim, w zebraniach związkowych, w akcjach społecznych. A może nie czuje się dobrze, boli go brzuch, złapał go kurcz, nie może dźwigać, bo miał niedawno ciężką operację, czuje się osłabiony, gdyż jest na ostrej diecie itp.? Starajmy się zrozumieć niesprawność innych, także naszych dzieci. W dzieciństwie uczyłem się nienadzwyczajnie, nie lubiłem z rodzicami chodzić do kina, do teatru, nawet do cyrku.

Praca to także..
Wydaje się niekiedy, że propozycje ?humanizatorów” pracy są tak bezsporne, że aż podejrzane. Podejrzliwie spoglądam na prakseologów, którzy nie bardzo odróżniają oceny od dyrektyw, te zaś od zasad, którzy wobec tego od ocen jednym skokiem przechodzą do zasad, od nich do dyrektyw albo inaczej ?od ocen do dyrektyw, a od dyrektyw do zasad. Oto na przykład mamy znaną nam ocenę skuteczności, porównującą wynik z celem. To wystarczy, żeby zaproponować dyrektywę: ?działaj tak, by osiągnąć cel”. A zasada też prosta ? zasada działania skutecznego, którego wynik zgadza się z celem. Analogicznie możemy przejść po kolei różne oceny, wyprowadzić z nich dyrektywy i zasady. Tylko co z nich wynika? Ija Lazari-Pawłowska w artykule Pryncypializm i sytuacjonizm zajmuje się m.in. zagadnieniem bezwyjątkowości zasad, norm moralnych. Jej zdaniem: ?normy moralne nie zawierają w sobie żadnej konkretnej treści dotyczącej sposobu postępowania; nabierają one takiej treści dopiero po odniesieniu do struktury wartości określonego człowieka albo w połączeniu z określonym systemem etycznym”. Jeżeli nakazuje się w każdej sytuacji wybierać czyn najlepszy z możliwych, to niewiele się nam konkretnego nakazuje.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego

    Obowiązki przy zakładania własne działalności gospodarczej W Polsce istnieje setki tysięcy jak nie miliony działalności gospodarczych. Przedsiębiorstwa te mają różnorodne formy prawne i zobowiązują się do odpowiednich działań, aby mogły działać na rynku legalnie. Czynności, którymi trzeba się zająć jest bardzo dużo, w wielu przypadkach pomoże nam internet, znajomi lub porada prawna, natomiast są takie…

  • Marketing prawniczy

    Marketing prawniczy Biznes rośnie dzięki reklamie. Jednak nie każda grupa zawodowa może sobie pozwolić na swobodne reklamowanie swoich usług. Na przykład prawnicy czy kancelarie adwokackie nie mogą prowadzić kampanii reklamowych. Dlaczego? Etyka prawnicza zabrania na przykład, w ramach reklamy, porównywanie jakości swoich usług względem konkurencji. Jak więc powinny promować swoje usługi kancelarie adwokackie czy pojedynczy…