Biznes i Ekonomia

Miedziane klejnoty

Off 8

Z miedzi ? podobnie jak z metali szlachetnych ? wyrabiano klejnoty i ozdoby oraz przedmioty, których nie dało się wytworzyć z kamienia, rzadziej ? narzędzia i broń. Dopiero odkrycie ?klasycznych” proporcji między miedzią a cyną w stopie, co stało się prawdopodobnie około roku 2500 p.n.e., pozwoliło uzyskać brąz ? stop charakteryzujący się całkiem wyjątkowymi na ówczesne warunki wartościami użytkowymi. Brąz, odznaczający się niższą temperaturą topnienia, wyjątkową twardością i wielką ciągliwością, zaczął coraz bardziej wypierać narzędzia kamienne, zmienił organizację produkcji i energicznie pchnął naprzód rozwój społecznych sił wytwórczych. Jeśli chodzi o cynę, niezbędną do produkcji brązu, to handlujący metalami Etruskowie i Fenicjanie sprowadzali ją głównie z Cypru i z Iberii. Fenicjanie dotarli nawet na swoich sprawnych statkach do wysp leżących u wybrzeży Bretanii, gdzie wpierw kupowali u mieszkańców wyspy Wight samą rudę, a potem, gdy zapoznali ich z procesem przeróbki ? czysty metal. Dzięki swym rozległym wyprawom morskim ci ?hanzeaci starożytności” przyczynili się w znacznym stopniu do rozjaśnienia geograficznego obrazu świata. Jednym z ich największych osiągnięć było pierwsze opłynięcie Afryki, dokonane z polecenia egipskiego faraona Necho około 600 roku p.n.e.

Aby wiedzieć więcej..
Czarny proch, używany w europejskiej technice wojskowej już od połowy XIV wieku, znalazł po raz pierwszy zastosowanie w górnictwie 8 lutego 1627 roku w okręgu górniczym Bańskiej Szczawnicy. Korzyści spłynęły przede wszystkim na właścicieli kopalń. Górnik musiał wykonać otwory strzelnicze ręcznie, zaś strzelanie pod ziemią było o wiele bardziej niebezpieczne niż powszechnie dotąd stosowane kruszenie skał za pomocą ognia. Używanie prochu strzelniczego zaczęło się upowszechniać dopiero w końcu XVII wieku i odtąd wiercenie i strzelanie coraz częściej zastępowało urabianie perlikiem i żelazkiem. Na razie jednak górnicy wciąż nie mogli wedrzeć się głębiej do wnętrza Ziemi, toteż poświęcili teraz więcej uwagi tym rudom, które towarzyszą srebru i które przez stulecia wyrzucano na hałdy, uważając je za bezwartościowe. Już Petrus Albinus w wydanej w roku 1590 Miśnieńskiej kronice górniczej napisał, że gwarkowie uważają, jakoby srebro powstało z bizmutu. Nazywali go też dlatego ?matką srebra” lub ?domem srebra”. Bizmutem posługiwano się początkowo w lecznictwie, pozostającym jeszcze pod wpływem wielkiego Paracelsusa. Z mniejszą atencją wyrażali się górnicy o ?złodziejach srebra” ? kobalcie i niklu, które ich zdaniem duch kopalni tylko dlatego po- wtykał do rudnych żył, aby wystrychnąć gwarków na dudka. Zmieniło się to dopiero wówczas, gdy około roku 1600 Krzysztof Schurer, pracujący wówczas w hucie szkła w Oberschlema w Rudawach, wykrył, że przez dodanie rudy kobaltu do masy szklanej otrzymuje się szkło cudownie zabarwione na niebiesko.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego

    Obowiązki przy zakładania własne działalności gospodarczej W Polsce istnieje setki tysięcy jak nie miliony działalności gospodarczych. Przedsiębiorstwa te mają różnorodne formy prawne i zobowiązują się do odpowiednich działań, aby mogły działać na rynku legalnie. Czynności, którymi trzeba się zająć jest bardzo dużo, w wielu przypadkach pomoże nam internet, znajomi lub porada prawna, natomiast są takie…

  • Skup nieruchomości za gotówkę

    Skup nieruchomości – o czym pamiętać jako kupujący i sprzedający? Skup nieruchomości za gotówkę staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz stale rosnące ceny sprawiają, że chętnych na tego rodzaju działanie nie brakuje. Czy jednak skupowanie mieszkań zawsze się opłaca? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli go realizujemy? Oto…