Biznes i Ekonomia

Mieszczanstwo

1 6

Mieszczaństwo, opierające się na przejętym z antyku dziedzictwie kulturalnym i naukowym, popierało zarazem naukowy sposób podejmowania problemów związanych z górnictwem i metalurgią. Zwyczajowe, ustne dotąd przekazywanie doświadczeń produkcyjnych z pokolenia na pokolenie nie mogło już sprostać rosnącym wymaganiom. Nowoczesny, wynaleziony przez Gutenberga sposób druku, jakże odpowiadający społecznemu zapotrzebowaniu, umożliwił również szybkie upowszechnienie górniczych technologii i narzędzi za pomocą słowa i obrazu. Około roku 1505 ukazała się pierwsza niemieckojęzyczna drukowana książka górnicza napisana przez freiberskiego lekarza i burmistrza Ulricha Riileina von Calw. Bardziej ambitne i lepiej ilustrowane były książki dotyczące ?sztucznych ogni”, wydane w związku z wprowadzeniem do techniki wojskowej broni palnej. Przykładem jest słynna Della pyrotechnica obeznanego z górnictwem i hutnictwem Włocha Vannoccio Biringuccio. W tym dziele, oprócz zasługujących na uwagę wiadomości z chemii metali oraz wydobywania rud i ich przeróbki, znajdujemy także obraz technicznych urządzeń górnictwa tamtych czasów. We Włoszech, na uniwersytetach w Bolonii, Padwie i Wenecji, studiował w tym okresie syn sukiennika z Glauchau, Georg Bauer, współtwórca nauk górniczych, który zwyczajem ówczesnych uczonych przybrał zlatynizowane nazwisko ? Georgius Agricola. Gdy w roku 1526 powrócił jako doktor nauk medycznych z Włoch, osiadł początkowo w J achy mowie, czeskim miasteczku górniczym na południowym stoku Rudaw, i objął tam funkcję lekarza miejskiego i aptekarza.

Aby wiedzieć więcej..
W końcu lat trzydziestych ubiegłego wieku Francuzowi noszącemu dźwięcznie brzmiące nazwisko Jacąues Boucher de Crevecoeur de Perthes, byłemu dyplomacie w służbie napoleońskiej, zajmującemu się na emeryturze literaturą, archeologią i geologią, udało się dokonać odkrycia, które znacznie bardziej poruszyło opinię publiczną niż jego miernej wartości powieści. Ów amator znalazł mianowicie w nadrzecznym piasku, naniesionym przez Sommę w okolicach Abbeville we Francji, mnóstwo surowo obrobionych, na kształt migdałów, krzemieni. Osady, z których je wygrzebał, należały do plejstocenu, zwanego jeszcze wówczas dyluwium. W tych samych osadach leżały także kości mamuta, dzikich koni, renów, nosorożców i wielkich jeleni. Nie ulegało wątpliwości, że w tych okolicach pradawny człowiek polował na zwierzęta za pomocą prymitywnej broni z krzemieni. Właśnie na tym polegała sensacja. Obrobione krzemienie znajdowano już wcześniej, nie zastanawiając się jednak nad ich pochodzeniem ani wartościami użytkowymi. Mamut już dawno wyginął, znikł z powierzchni Ziemi podczas epoki lodowcowej, kiedy wielkie obszary Europy i Ameryki Północnej zostały pokryte olbrzymimi lodowcami. Nie uchroniło go gęste wełniste futro. Wprost nie do wiary, że inwazję lodów przeżył o wiele mniej odporny człowiek.

About the author / 

admin

Related Posts

1 Comment

  1. księgowość norwegia 14 lipca 2016 at 22:28 - 

    Bardzo interesujący blog 🙂

Losowe artykuły:

  • Skup nieruchomości za gotówkę

    Skup nieruchomości – o czym pamiętać jako kupujący i sprzedający? Skup nieruchomości za gotówkę staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym oraz stale rosnące ceny sprawiają, że chętnych na tego rodzaju działanie nie brakuje. Czy jednak skupowanie mieszkań zawsze się opłaca? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli go realizujemy? Oto…

  • Upadłość konsumencka Kraków: Kiedy i jak można jej doświadczyć?

    Wprowadzenie Upadłość konsumencka jest instytucją prawną, która umożliwia osobom fizycznym zbycie swojego majątku w celu zaspokojenia swoich długów. W Polsce procedura upadłości konsumenckiej regulowana jest przede wszystkim przez Ustawę o postępowaniu w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej. W niniejszym artykule skupimy się na upadłości konsumenckiej w Krakowie, jednym z największych miast w Polsce. Kiedy można ogłosić…