Biznes i Ekonomia

Rozwój bankowości internetowej na przestrzeni 10 lat

Off 12

Nie tak wcale dawno, bo w 2002 roku, tylko 2% klientów korzystało ze swojego konta poprzez Internet. Z ostatnich danych pochodzących z TNS OBOP, okazuje się że w 2012 roku prawie połowa klientów banków, zarządza swoimi oszczędnościami przez Internet.

Z usług bankowości elektronicznej korzysta 49% osób posiadających rachunek bankowy. Badania pokazują również to, iż większość Polaków nadal woli odwiedzać oddział bankowy w celu załatwienie spraw związanych z rachunkiem. Jednak jak się okazuje, częstość korzystania z tego kanału komunikacji z bankiem jest mniejsza. Ok. 30% respondentów deklaruje odwiedzanie oddziału kilka raz w miesiącu. Z kolei 85% klientów korzysta za bankowości elektronicznej częściej niż kilka razy w miesiącu.

Internet stanowi bardzo ważny kanał komunikacyjny we współczesnej bankowości. Większość produktów bankowych jest dostępna przez sieć internetową. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować bardzo szybki wzrost popularności bankowości internetowej. Obecne społeczeństwo pod wpływem zmian kulturowych, o wiele chętniej korzysta z Internetu w zarządzaniu oszczędnościami. Jest łatwiejsze, szybsze oraz powszechniejsze niż kiedyś. Nie ma ograniczeń co do dostępu, saldo konta jest możliwe do sprawdzenia codziennie, w każdym miejscu. Bankowość internetowa jest jednym z ważniejszych kierunków rozwoju banków.

Przeciętny użytkownik bankowości internetowej, jest młodą, dobrze wykształconą osobą, mieszkającą w dużym mieście. Procent ludzi korzystających z bankowości internetowej, rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Ok. 70% osób z wyższym wykształceniem używa Internetu jako kanału dostępu do rachunku bankowego. Tylko 10% społeczeństwa z wykształceniem podstawowym korzysta z bankowości internetowej. Jednocześnie, okazuje się, że więcej mężczyzn niż kobiet używa bankowości internetowej na co dzień (mężczyźni – 52%, kobiety – 46%).

Coraz większa popularność bankowości internetowej jest spowodowana poszerzaniem produktów dostępnych przez ten rodzaj kanału komunikacyjnego. Klienci banków internetowych mogą zakładać lokaty terminowe, zarządzać kontem osobistym, zaciągać kredyty, inwestować na rynkach kapitałowych lub nawet wykupić ubezpieczenie. Dodatkowo oferty dostępne przez Internet są często atrakcyjniejsze niż w placówce banku. Oprocentowanie lokat internetowych jest korzystniejsze, a wykupienie ubezpieczenie na samochód o wiele prostsze i tańsze. W ciągu ostatnich 10 lat, bankowość internetowa zyskała bardzo na znaczeniu. Jej popularność wciąż rośnie, a w ślad za nią podąża bankowość mobilna. Internetowe usługi bankowe są dostępne przez 24 godziny na dobę, niezależnie od godziny, przez cały tydzień. Głównym czynnikiem wpływającym na rozwój bankowości internetowej oraz mobilnej jest ciągły rozwój nowych technologii.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Biuro rachunkowe Swarzędz

    Biuro rachunkowe Swarzędz Szukasz rzetelnego i terminowego biura rachunkowego? Chcesz mieć pewność, że Twoje dokumenty podatkowe i finansowe są w odpowiednich rękach? Skorzystaj z usług biura rachunkowego w Swarzędzu. Biuro specjalizuje się w rachunkowości, podatkach i usługach dodatkowych. Specjaliści zatrudnieni w biurze oferują także pomoc w uzyskaniu i rozliczeniu dotacji oraz dysponują szeroką wiedzą prawną…

  • Upadłość konsumenta

    Upadłość konsumencka Czasami w życiu przychodzi taki moment, że człowiek nie jest w stanie udźwignąć zobowiązań płatniczych. Coraz wyższe rachunki i kredyty sprawiają, że ludzie zaciągają kolejne pożyczki. To prosta droga do wpadnięcia w pętlę kredytową. A z tego wyjść trudno. No chyba, ze się wygra na loterii. Człowiek, który jest w takiej sytuacji próbuje…